Makrama jest techniką, która nie wymaga dużych nakładów finansowych na start. Wystarczy odpowiednia długość sznurka, przedmiot, na którym będziesz wyplatać (np. drążek lub gałąź) i ostre nożyczki. (Przykładową wyprawkę dla początkujących możesz zobaczyć TUTAJ).
PS. Dla wytrwałych na samym końcu wpisu jest niespodzianka :)
Pozostaje jednak pytanie: Gdzie w domu wyplatać makramę?
W tym wpisie krótko opowiem Ci i pokażę na zdjęciach, jak sprytnie zorganizować sobie miejsce do wyplatania makramy w domu, bez konieczności kupowania stelaża oraz reorganizacji całej przestrzeni.
Są to metody, z których korzystałam, jak uczyłam się wyplatać. Z niektórych korzystam nawet do tej pory. Wybierz tą, która jest dla Ciebie najwygodniejsza. Możesz pracować na stojąco, na siedząco, a nawet na podłodze. Pamiętaj, żeby w trakcie wyplatania zmieniać pozycję. Dzięki temu unikniesz szybkiego zmęczenia i bólu pleców.
Pogadałam, czas na konkrety :)
13 miejsc w domu, gdzie można wyplatać makramę:
- Na klamce. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej przy mniejszych i krótszych modelach. Powieś drążek, obręcz lub kółko na wygodnej wysokości i do dzieła.
- Na wieszaku na kurtki. Osobiście uwielbiam wyplatać tak długie dekoracje, na przykład łapacze snów. Obręcz powieszona na dwóch haczykach jest bardziej stabilna.
- Na uchwytach (gałkach) od mebli. A jesli gałki ze sobą sąsiadują, to masz jeszcze większy komfort.
- Na ścianie wykorzystując gwoździe i haczyki od obrazów
- Na krześle. Owiń oparcie krzesła sznurkiem tak, aby umocować drążek. Przed wyplataniem upewnij się, czy „konstrukcja” jest stabilna.
- Na barierce. Możesz wykorzystać tą na tarasie, balkonie (szczególnie że idzie wiosna i robi się naprawdę przyjemnie) albo przy schodach. Pogoda na moim zdjęciu nie zachęca, ale wierz mi, że w słonecznie dni wyplatanie na balkonie jest niesamowicie przyjemne!
- Na suszarce do ubrań. To metoda często wykorzystywana przeze mnie, kiedy jestem w domu z córką i suszy się pranie (a jednak przy dziecku, pranie suszy się prawie cały czas). Przez stelaż suszarki łatwo przeciągnąć sznurki do zamocowania drążka. Ja najczęściej wyplatam w ten sposób krótkie breloczki. Moja suszarka jest z IKEI (na 90%) i po rozłożeniu ma kształt litery „A". Lubię wykorzystywać jej górną część.
- Na stole. Ta metoda najlepiej sprawdza się przy małych elementach, np. breloczkach, zawieszkach lub malutkich ozdobach. Możesz przykleić karabińczyk taśmą malarską do stołu lub skorzystać z miękkich podkładek (ja używam korkowych) i szpilek krawieckich.
- Na karniszu. Ta metoda wymaga trochę zachodu, ponieważ musisz wysoko powiesić długie sznurki, z których zrobisz uchwyty na drążek. Niemniej, ten sposób jest bardzo wygodny, ponieważ nic nie ogranicza swobody Twoich ruchów (np. drzwi albo ściana).
Do zdjęcia wykorzystałam drążek w stelażu ze względu na to, że ciężko byłoby mi zrobić zdjęcie całego okna, żebyś mogła dokładnie zobaczyć jak stworzyć uchwyty na drążek. Zasada wieszania jest jednak identyczna. Musisz jedynie powiesić dłuższe sznurki, żeby od sufitu sięgnęły do Twoich dłoni.
W kolejnych miejscach wykorzystuję haczyki na drzwi. Ja mam najprostsze z IKEA. Znajdziesz je tu: https://www.ikea.com/pl/pl/p/lillangen-wieszak-na-drzwi-stal-nierdz-10197671/ ) i właśnie ten model polecam Ci szczególnie. Pracuję na nich od samego początku, mają piankowe zabezpieczenie, dzięki czemu nie niszczą mebli.
Są uniwersalne, dlatego powiesisz je: - Na drzwiach
na szafie
na szufladzie
Po skończonym wyplataniu ściągasz haczyki i tyle
- Na szafie
- Na półkach z pionowymi brzegami
- Na koniec mój hit na czas zabawy w łóżeczku, jak córka była malutka: na ramie dziecięcego łóżeczka.
Jeśli z czasem uznasz, że chcesz rozbudować swoją domową pracownię, możesz zainwestować małe pieniądze w stelaż. Pod tą nazwą kryje się przenośny wieszak na ubrania. Ja korzystam od bardzo dawna z takiego:
https://jysk.pl/przechowywanie/statywy-na-ubrania/stojak-na-ubrania-gudme-czarny/chrom
Jestem z niego bardzo zadowolona. Nigdy mnie nie zawiódł, a wiedz, że przechodzi testy bojowe, bo używam ich także na warsztatach więc często są składane, rozkładane i transportowane z miejsca na miejsce samochodem.
Wiem, że nasza kreatywność nie zna granic. Podziel się swoim patentem na domowe miejsce do wyplatania makramy! Pokaż na mediach społecznościowych gdzie Ty najczęściej wyplatasz makramy i oznacz zdjęcie #radoscplecenia - inspirujmy się nawzajem.
Na początku wpisu wspomniałam o wyprawce dla początkującego rękodzielnika. Jeśli nie chcesz rozmieniać się na drobne i Twój czas jest dla Ciebie na wagę złota, skorzystaj z gotowego zestawu DIY do nauki makramy.
Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne materiały (w tym także pocięte już sznurki) oraz drukowaną instrukcję krok po kroku wraz z dostępem do nagrań wideo jak zrobić pełnowymiarową makramę.
Zestaw kupisz tutaj: https://naukamakramy.pl/zestawy-do-nauki-makramy
A po wpisaniu w koszyku kodu rabatowego DIAMENTY dostaniesz 20 zł zniżki na każdy zestaw :) :) :)