Jaki sznurek do makramy jest najlepszy dla początkujących?

Wybór pierwszego sznurka do makramy może wydawać się trudny. Spotkasz się z różnymi długościami, grubościami i materiałami, z jakich są wykonane. Do tego dojdzie jeszcze rdzeń bawełniany lub poliestrowy albo jego brak. Może zakręcić się w głowie, prawda? Nie martw się, mam dla Ciebie dobrą wiadomość!
Ten poradnik odpowie Ci na pytanie, jakie sznurek wybrać na początek, żeby wyplatanie pierwszej makramy było łatwe i przyjemne. Dam Ci także kilka wskazówek, na co zwracać uwagę przy wyborze sznurka i dlaczego niektórych zwyczajnie nie polecam na początek.
Zacznijmy jednak od tego, jakie sznurki do makramy są dostępne na rynku.
W artykule znajdziesz:
Wybór sznurka do makramy – to musisz wiedzieć
Grubość sznurka do makramy – rodzaje
Sznurek pleciony i skręcany – różnice, co wybrać
Który sznurek do makramy da się rozczesać?
Sznurek idealny na początek – konkrety
Gdzie można (i najlepiej) kupić sznurki do makramy?
Nauka makramy – od tego zacznij (sploty, wzory, porady)
O tym musisz wiedzieć wybierając sznurek do makramy
Na początek bardzo krótkiego, ale treściwego podsumowanie. Szukając sznurków do makramy spotkasz się z takimi określeniami jak:
- grubość sznurka
- długość sznurka w jednym motku
- materiał
- rdzeń
- rodzaj splotu
Bardziej szczegółowo opisuję wszystko w kolejnych punktach. Chciałabym jednak od początku oswajać cię ze słownictwem makramowym.
- Grubość sznurka mierzymy w milimetrach.
- Długość sznurka określamy w metrach (dotyczy całych motków) lub w centymetrach (jeśli podajemy mniejsze wartości do konkretnych instrukcji, jak wykonać makramę)
- Materiał, to nic innego, jak to, z czego wykonany jest sznurek. Najczęściej to bawełna (ten ci rekomenduje), ale spotkasz też np. jutę, bambus, poliester.
- Rdzeń, czyli wypełnienie sznurka. Może być poliestrowy, bawełniany lub może nie być go w ogóle.
- Rodzaj splotu, to określenie, jak sznurek jest wykonany. Może być pleciony lub skręcany.
Nie przejmuj się, jeśli nic Ci to nie mówi. Przechodzę już do konkretów. Pokażę Ci też przykładowe zdjęcia sznurków, żebyś jeszcze lepiej wiedziała, o czym czytasz.
Grubość sznurka do makramy, czyli jaka jest różnica między sznurkiem 5 mm, a 3 mm
Jak zapewne się domyślasz, im mniejsza wartość w milimetrach, tym cieńszy sznurek. Im cieńszy sznurek, tym „drobniejszy” splot i efekt końcowy.
Z punktu widzenia osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z makramą musisz wiedzieć, że cieńszy sznurek wymaga nieco więcej wprawy. Na grubszym zdecydowanie lepiej widać splot i zwyczajnie prościej się go zaplata i rozplątuje.
Choć w tytule porównałam dwie grubości sznurków – 3 mm oraz 5 mm, to w sklepach jest ich o wiele więcej. Oto najpopularniejsze przykłady.
Sznurek bawełniany 2 mm
Ten cieniutki sznurek najczęściej występuje w opcji bez rdzenia. Jest najlepszy do tworzenia biżuterii, breloczków i innych mniejszych dodatków ze sznurka. Wymaga nieco więcej wprawy, głównie ze względu na to, że splot, który nim tworzymy jest drobny.
Sznurek 3 mm
Jeden z najczęściej wybieranych sznurków do makramy. Dostępny jest w opcji z rdzeniem bawełnianym (bardzo estetycznym) oraz poliestrowym (mniej estetycznym). Z tego sznurka warto stworzyć średnie i większe makramy ścienne, torebki, lampy, huśtawki, hamaki, sowy, zakładki do książek i wiele, wiele innych dekoracji.
Sznurek do makramy 5 mm
To idealna grubość sznurka dla osób początkujących. Choć na pierwszy rzut oka jest dość zbliżony do 3 mm, to czuć różnicę w wyplataniu. Ze sznurka 5 mm stworzysz właściwie takie same dekoracje, co z „3 mm”trójki”, z małą różnicą: efekt końcowy będzie bardziej „mięsisty” i gęsty.
Co można zrobić z grubego sznurka do makramy?
Buszując w różnych sklepach, natkniesz się także na grubość 9 mm, a nawet więcej. Przypominają trochę linę, a tworzone z nich dekoracje są naprawdę pokaźnych rozmiarów.
Jeśli chciałabyś stworzyć torbę z grubego splotu albo naprawdę dużą i ciężką makramę, to taka grubość sznurka będzie odpowiednia.
Ja dość często wykorzystuje je do nagrywania tutoriali, w których uczę, jak krok po kroku zrobić podstawowe sploty w makramie. Na grubych sznurkach idealnie widać każdy ruch i splot. Dzięki temu nauka jest bardziej efektywna.

Sznurek pleciony, czy skręcany? Czym się różnią?
Różnica wynika z tego, w jaki sposób sznurek został wykonany.
Pleciony, jak sama nazwa wskazuje, składa się z pojedynczych nici zaplecionym według określonego schematu.
Skręcany natomiast, to nici, które są skręcone w tym samym kierunku.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, wybierz sznurek pleciony. Jego struktura jest trwała, przypomina wyglądem sznurówkę.
Który sznurek do makramy da się rozczesać?
To pytanie pada z ust osób początkujących bardzo często. Rozczesanie sznurka do makramy oznacza, że można z niego zrobić makramowe aniołki, laleczki, liście, czy piórka. Do tych dekoracji idealnie sprawdzi się sznurek skręcany pojedynczo o grubości 5 mm (dla większych liści i grubych chwostów) oraz 3 mm (dla mniejszych).

Jaki sznurek do makramy jest idealny na początek?
Sznurek bawełniany z rdzeniem pleciony o grubości 5 mm to najlepszy sznurek do makramy dla początkujących. Rozłóżmy go sobie na czynniki pierwsze.
Pleciony, bo ma trwałą strukturę. Dobrej jakości sznurek nie będzie się rozwarstwiał i będzie odporny na częste rozplątywanie.
Wiedz, że rozplatanie i ponowne zaplatanie węzłów w makramie, szczególnie na początku nauki, jest całkiem normalne. Do treningu przyda Ci się sznurek, który dużo wytrzyma.
Rdzeń wpływa na sztywność sznurka. Dzięki niemu łatwiej jest utrzymać strukturę splotu. Na dole znajdziesz porównanie rdzenia bawełnianego i poliestrowego. Wybór zostawiam Tobie. Ja lubię bawełniane, bo są nieporównywalnie bardziej estetyczne.

Grubość 5 mm to czysta wygoda. Łatwo się go zaplata, a makramowe węzły są dobrze widoczne. To najlepszy sznurek do treningu.
Oczywiście możesz zacząć od innego rodzaju sznurka, np. skręcanego pojedynczo. Ja tak zrobiłam. Zupełnym przypadkiem zaczęłam wyplatanie makram od zrobienia liścia metodą rozczesywania sznurków. Widząc jednak specyfikę sznurka plecionego, szybko przerzuciłam się na sznurek pleciony i to właśnie z niego powstała moja pierwsza ścienna makrama.
Na moich warsztatach stacjonarnych uczestniczki chwalą sobie ten wybór. Kiedy dostają do porównania sznurek skręcany, szybko decydują, że chcą zacząć naukę podstawowych węzłów od sznurka plecionego.
Gdzie kupić dobry sznurek i akcesoria do makramy?
Najlepszym miejscem są sklepy online specjalizujące się w sztuce makramy. Mają największy wybór kolorów, dodatków i rodzajów sznurka. Można znaleźć także sklepy, które mają osobne działy poświęcone sznurkom i akcesoriom do makramy typowo dla osób początkujących.
Staraj się omijać pasmanterie stacjonarne. Niestety ceny sznurka za metr potrafią osiągać tam niewyobrażalnie wysokie wartości.
Zacznijmy naukę makramy – krótki poradnik
W nauce makramy wyznaję zasadę „idź za ciosem” i tobie też ją polecam. Dlatego, aby zmotywować cię do kolejnego kroku zostawię ci kilka przydatnych linków. Możesz już zamówić sznurki do makramy online, a czekając na przesyłkę zapoznać się z tutorialami podstawowych węzłów i kilku darmowych wzorów.
Podstawowe sploty w makramie
Poniżej znajdziesz listę wraz z linkami do filmików, jak zrobić krok po kroku:
Gdzie można znaleźć darmowe wzory do makramy?
W sieci, zarówno na blogach, jak i na YouTube, możesz znaleźć wiele materiałów edukacyjnych. Ważne jest, aby korzystać ze sprawdzonego źródła. Niestety niejednokrotnie trafiłam na nauczyciela, który używał błędnych określeń na sploty, czy podawał nieprawidłowe wartości długości sznurków potrzebnych do zrobienia makramy. Warto znaleźć i obserwować 2-3 sprawdzone źródła. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ci poruszać się w gąszczu informacji.
Możesz sprawić wpis na moim blogu, w którym pokazuję 7 darmowych wzorów makramy dla początkujących. Są tam dokładne i testowane przez wielu moich kursantów filmiki, jak zrobić zakładki do książki, breloczki, czy aniołka. Jest też bonus, jak zacząć tworzenie swojej pierwszej dużej makramy na ścianę.
Kursy makramy i zestawy DIY dla początkujących – czy warto kupić?
Na to pytanie mogę odpowiedzieć magicznym: to zależy. Jeśli masz dużo czasu, szybkie efekty to nie jest coś, na czym najbardziej ci zależy, masz dużo cierpliwości do szukania wiedzy i sprawdzonych materiałów, to śmiało możesz uczyć się na własną rękę.
Jeśli jednak wolisz od razu dostać sprawdzoną wiedzę, mieć wszystko w jednym miejscu i uniknąć wielu błędów, które popełniają osoby początkujące, to warto rozważyć skorzystanie z kursu makramy lub łapacza snów online. W tej opcji dostajesz nagrania wideo i bardzo szczegółową wiedzę bez limitu czasowego jeśli chodzi o dostęp do materiałów. Taki kurs kosztuje mniej niż stacjonarne warsztaty makramy.
Jeśli szukasz jeszcze bardziej kompleksowego rozwiązania, zobacz kreatywne zestawy DIY makrama krok po korku. To opcja najbardziej wygodna, bo poza nagraniami otrzymasz też drukowaną instrukcję w formacie A4 oraz wszystkie materiały, które są potrzebne do zrobienia makramy. Mało tego! Sznurki dołączone do zestawu są już pocięte na odpowiednie długości. To opcja: odbierz i wyplataj. Wysoka jakość sprawia, że idealnie nadaje się na prezent.
To powinno cię zainteresować:
Darmowy e-book o sznurkach do makramy (pogłębiona wiedza z tego artykułu)
Od czego zacząć wyplatanie makramy na ścianę – przewodnik na 2023 rok
Wszystkiego zaplecionego!
Kasia
Z powodzeniem uczę Kobiety, jak twórczo odpocząć i wyciszyć się przy technice makramy. Sama znalazłam w niej ukojenie kilka lat temu i chcę przekazać tę supermoc innym. W moich kursach, warsztatach i wyzwaniach wzięło udział ponad 2 000 kobiet. Większość z nich wyplata do dzisiaj, część również na tym zarabia. Uczę podstaw i pokazuję, jak rozwijać swoje umiejętności. Motywuję do wejścia poziom wyżej. We wszystko wkładam mnóstwo serca. Pomagam budować małe światy, w których możesz ukoić swój umysł i rozbudzić kreatywności. Dowiedz się więcej o tym, co mogę ci dać.
