7 darmowych wzorów makramy dla początkujących — krok po kroku

Darmowe wzory makramy dla początkujących - blog o makramie

Rozpoczęcie nauki makramy nie jest trudne. Wystarczy poznać 3-5 podstawowych splotów i możemy uznać, że podstawy mamy opanowane. Czy to jednak koniec nauki? Wręcz przeciwnie. Po opanowaniu najważniejszych węzłów przychodzi czas na najważniejszą kwestię. Tą, która zostaje z nami przez całą przygodę z wyplataniem makram. Domyślasz się, o co chodzi? Dokładnie! O trening, trening i jeszcze raz trening. Niezależnie od tego, czy jesteś początkująca, czy tworzysz swoje autorskie dekoracje ze sznurka od dawna, trening to podstawa. Na szczęście samo tworzenie makramowych wzorów jest już praktyką samą w sobie. W tym artykule pokażę ci proste i darmowe wzory makramy dla początkujących. 

Pewnie zastanawiasz się teraz nad tym, jak masz tworzyć wzory, skoro dopiero zaczynasz. Są przynajmniej dwie szkoły, które podpowiadają, jak podejść do nauki makramy. Jedna sugeruje, aby cały czas uczyć się najważniejszych węzłów i trenować, dopóki nie nabierzemy wprawy. Druga z kolei namawia, żeby opanować szybko podstawy i od razu zacząć tworzyć konkretne wzory makram. Która z nich jest dobra? Obie. Jaką więc wybrać?

W pracy ze sznurkami mam kilkuletnie doświadczenie. Popełniłam masę błędów, ale stworzyłam też sporo dobrych dekoracji, które dumnie wiszą w wielu polskich domach. Nauczyłam makramy także całkiem sporo osób. W moich warsztatach i Akademii Makramy wzięło udział łącznie blisko 2 tysiące osób. Dlatego mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że najlepszą metodą jest nauka poprzez tworzenie gotowych wzorów z makramy. 

W tym artykule podam Ci gotowe instrukcje ze wzorami na różne dekoracje ze sznurka. Będziesz mogła dowolnie czerpać ze źródła i uczyć się makramy w swoim tempie. Będzie też bonus dla niecierpliwych i chętnych do zrobienia swojej pierwszej dużej makramy.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie wzory do makramy wybrać na początek?

Najlepiej proste. Dlaczego? Rzucając się na głęboką wodę, możesz szybko się zniechęcić. Jeśli wybierzesz zbyt skomplikowany projekt lub podany wzór będzie niedokładny, twoja dekoracja może się zwyczajnie nie udać. Dlatego przygotowałam dla Ciebie propozycję wzorów makramy, które będą idealne na początek. 

Proste wzory makramy dla początkujących — nagrania krok po kroku

Każdy wzór jest zaprezentowany w formie tutorialu na YouTube. Pamiętaj, że możesz zwalniać oraz przyspieszać tempo nagrania. Twórz tak, jak ci wygodnie. Na samym końcu artykułu jest bonus dla tych z was, które chciałyby jednak zacząć od prawdziwej, pełnowymiarowej makramy na ścianę. 

Breloczek makramowy — wzór krok po kroku

Breloczek to coś bardzo praktycznego. Robi się go szybko i można podarować w prezencie. Jest też wdzięcznym projektem do ćwiczenia makramowych splotów. Mam dla ciebie aż 4 osobne wzory na breloczek z makramy. W poniższym filmiku zobaczysz wzór breloczka zrobionego z użyciem węzła żebrowego. Wykonując go w odpowiedni sposób, uzyskasz splot diamentowy, który jest jednym z najpiękniejszych w makramie. 

Tutorial do węzła żebrowego i splotu diamentowego możesz obejrzeć osobno w poniższych filmach:

Kliknij, żeby obejrzeć, jak zrobić krok po kroku węzeł żebrowy

Kliknij, żeby obejrzeć, jak zrobić krok po kroku splot diamentowy

Możesz pominąć tę część, jednak będzie ci łatwiej tworzyć breloczek, jeśli poćwiczysz wcześniej same sploty. 

Nie przedłużając, poniżej znajdziesz film do makramowego breloka DIY:

Makramowy anioł, laleczka z makramy — wzór krok po kroku

Anioły, czy laleczki ze sznurka i wełny czesankowej zdobywają coraz większą popularność. Są hitem w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Komunii, ale także Dnia Mamy, czy Dnia Babci. Na tym tutorialu pokażę Ci wersję świąteczną. Jestem pewna, że bez problemu będziesz w stanie przerobić ją na każdą inną. 

Makramowa zakładka do książki — tutorial krok po kroku

Kolejny wzór, na którym możesz ćwiczyć swoje umiejętności to zakładka ze sznurka do książki. Kolejna praktyczna rzecz. W końcu każdy z nas zna jakiegoś mola książkowego. A może sama nim jesteś? Podobnie, jak poprzednio, tutaj także korzystamy z podstawowych splotów. 

Poniżej znajdziesz 2 filmy na 2 różne wzory DIY:

Makrama DIY krok po kroku — wzór na dużą makramę

Na większą makramę potrzeba już nieco więcej czasu. Czy można ją zrobić nie mając kompletnie doświadczenia w wyplataniu. Odpowiem magicznym: to zależy. Jeśli zaczniesz kombinować na własną rękę, pewnie prędzej, czy później ci się uda. Może się to jednak wiązać z frustracją, demotywacją i utratą dużej ilości sznurków do makramy. 

Czy można prościej? Jasne, że tak! Z pomocą przychodzi specjalny zestaw DIY dla osób początkujących. Zawiera on instrukcję w formacie A4, a w niej poza zdjęciami i szczegółowymi opisami znajdziesz odnośniki do filmów, na których pokazany jest każdy krok. Zestaw zawiera już pocięte na kawałki sznurki (w prawie każdym kolorze!), dzięki czemu najgorsza część roboty ci odpada. 

Zestaw DIY do makramy możesz obejrzeć tutaj, a z kodem pierwszamakrama otrzymasz go aż 50 zł taniej. Warto! To taki bonus za cierpliwe czytanie 🙂

Mam nadzieję, że wzory, które Ci pokazałam, ułatwią Ci naukę makramy. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku coś nie będzie Ci szło, to zupełnie normalne. Więcej inspiracji i wzorów makramy oraz łapacza snów możesz podejrzeć na moim Instagramie. Jeśli zasubskrybujesz kanał na YouTube, będziesz na bieżąco ze wszystkimi nowościami, które tam wrzucam. 

Na dziś kończę i zostawiam Ci przestrzeń do samodzielnej pracy. Powodzenia!

Niech moc wyplatania będzie z Tobą,

Kasia

Pobierz darmowy kompletny przewodnik o sznurkach do makramy
Inografika o tematyce wpisu blogowego: 7 darmowych wzorów na makramę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart